W niedzielę odbył się Marsz Powrotu z okazji 75. rocznicy Nakby
Z okazji 75. rocznicy palestyńskiej Nakby, 14 maja br. o godz. 13.00 odbył się Marsz Powrotu organizowany przez Ambasadę Palestyny w Warszawie oraz społeczność palestyńską w Polsce.
W Marszu udział wzięli liczni Ambasadorowie i dyplomaci, posłowie na Sejm, w tym Przewodniczący Polsko-Palestyńskiej Grupy Parlamentarnej – poseł Maciej Konieczny, społeczność arabsko-palestyńska jak również polscy przyjaciele. Marsz rozpoczął się od Nowego Światu i przeszedł do Starego Miasta, niosąc transparenty, które miały przypominać o tym, co dzieje się w Palestynie od 1948 roku.
Pod Kolumną Zygmunta, Ambasador Państwa Palestyny w Polsce – JE Mahmoud Khalisa, wygłosił przemówienie, w którym chciał zasygnalizować, iż miejsce Marszu nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ warszawskie Stare Miasto było świadkiem różnych okrucieństw w czasie II wojny światowej, co upodabnia je do ziem palestyńskich, które ich doświadczają od 1948 roku do dzisiaj. Ambasador wspomniał również o 71 masakrach i 531 wyburzeniach miast i wsi, których dokonywały gangi syjonistyczne, wspierane i uzbrojone przez armię brytyjską w 1947 roku, jak również o prowadzonej polityce podwójnych standardów i braku poszanowania dla rezolucji ONZ przez środowisko międzynarodowe.
Niedzielny Marsz miał podkreślić prawo Palestyńczyków do powrotu do swoich domów i ziem. Jego Ekscelencja przypomniał również o obecnej dyskryminacji Palestyńczyków przez władze Izraela, jednocześnie wymagając od nich wdrożenia rezolucji ONZ nr 194.
Podczas wydarzenia przemawiał również Przewodniczący Polsko-Palestyńskiej Grupy Parlamentarnej, poseł Maciej Konieczny, który mówił o prawach człowieka i ich jednakowości dla każdego. Równolegle przypomniał o ustawach uchwalonych przez Kneset, które mają wymiar dyskryminacyjny dla obywateli Palestyny oraz dla obywateli Izraela palestyńskiego pochodzenia. Poseł Konieczny zadał ważne pytanie: Czy jeśli to nie jest dyskryminacja, to co nią właściwie jest? Domagał się również prawa do niepodległości i samostanowienia Palestyny.
Liczna obecność obywateli polskich, arabskich i palestyńskich jednoznacznie pokazuje, że wyrażają oni sprzeciw wobec okupacji ziem, dyskryminacji rasowej oraz to, że społeczeństwo nie jest obojętne wobec tego konfliktu.
Filmy z wydarzenia oraz więcej zdjęć i informacji na profilu Ambasady Państwa Palestyny w Warszawie.