Betlejem

Kilka mil na południe od Jerozolimy leży miasto Betlejem. Chrześcijanie na całym świecie znają to małe miasta jako miejsce w którym narodził się Jezus Chrystus. Betlejem jest miastem, gdzie panuje przyjazna atmosfera. Gości kilka tysięcy turystów każdego roku. Główną atrakcją jest Bazylika Narodzenia Pańskiego na Manger Square, zbudowana na jaskini, gdzie narodził się Jezus Chrystus. Sąsiaduje z Kościółem św. Katarzyny.

Betlejem

Bazylika Narodzenia Pańskiego
Jest to najstarszy kościół w Ziemi Świętej. Pierwotny kościół został zbudowany pod patronatem matki Konstantyna, Heleny, która przybyła na pielgrzymkę do Palestyny ​​w 325 r. n.e., aby odwiedzić miejsca związane z życiem Jezusa Chrystusa, który został czczony od początków chrześcijaństwa. Helena wybrała Grotę Narodzenia, tradycyjne miejsce narodzin Jezusa, jako miejsce dla ogromnej bazyliki, która została ukończona w 339 roku.

Grota Mleczna
Zgodnie z tradycją Grota Mleczna jest miejscem, gdzie Matka Boska karmiła dziecko Jezusa, ukrywając się tam przed żołnierzami Heroda przed wyjazdem do Egiptu. Znajduje się na południowy wschód od Bazyliki Narodzenia i jest wykuta w miękkiej, białej skale. Miejsce to jest czczone przez chrześcijan i muzułmanów.

Betlejem

Plac Manger
Ta ogromna przestrzeń między Meczetem Omara a Bazyliką Narodzenia stanowi turystyczne centrum Betlejem. Plac, jak również znaczna część starego miasta, przeszedł remont w latach 1998-2000. Wiele imprez w ciągu roku odbywa się właśnie tu, narodziny Jezusa świętuje trzy razy: w dniu 25 grudnia przez katolików, 7 stycznia przez prawosławnych, a 19 stycznia przez Ormian. Częste są kulturalne wystawy, koncerty i konferencje w Centrum Pokoju w Betlejem, w pobliżu znajdują się również warte odwiedzenia Al-Kahf Galeria Sztuki oraz Międzynarodowe Centrum Betlejem (Dar Annadwa). Na placu tym znajdziemy również informację turystyczną.

betlejem3

Stare Miasto
Ulica Papieża Pawła VI, która znajduje się w centrum miasta, prowadzi w dół do Placu Manger w sercu Starego Miasta. Liczne klasztory i kościoły zbudowane przez europejskie zgromadzenia zakonnych stanowią ważną część miejskiego krajobrazu. Dzielnice w pobliżu ulicy Pawła VI i popularne ulice Star i Farahiya stanowią model architektury arabskiej typowy dla epoki osmańskiej.
Mansour Dar, „House of Mansour” (Star Street), jest dobrym przykładem stylu burżuazyjnych domów z końca XIX wieku. Kontrastujących z działalnością miejskich arterii, senne wąskie uliczki prowadzą między domami położonymi na stromych zboczach wokół Starego Miasta. Większość z tych uliczek ma kamienne schody, które są czasem poprzecinane poprzecznymi przez korytarze, łączące dwa mieszkania, należące do tej samej rodziny.

betlejem4

Pole Pasterzy
Znajduje się ono 2 km na wschód od Betlejem. To jest miejsce, gdzie anioł Pański ukazał się przed pasterzami przynosząc im dobrą nowinę o narodzeniu Jezusa, wraz mnóstwem niebieskich zastępów, które śpiewały: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój wśród ludzi”.

Go to Top