Jerycho

Jerycho miasto położone w Judei, we wschodniej części Palestyny, ok. 9 km na zachód od rzeki Jordan i ok. 10 km na północny zachód od północnego krańca Morza Martwego. Miasto znajduje się pod administracją Autonomii Palestyńskiej.

Jerycho

Nazywane miastem palm, jest najstarszym zamieszkałym siedliskiem na Ziemi, jego historia sięga prawie 12 000 lat. Miasto ma mnóstwo źródeł wody i uważa się, że to jest powodem wczesnego zaludnienia Jerycha. Pierwotna nazwa to Yereha (perfumy), oznaczało jego bujność.

W północnej części współczesnego miasta można zobaczyć ogromny kopiec starożytnego Jerycha noszącego nazwę Tel es-Sultan. Kopiec ten zawiera pozostałości tego, co archeolodzy uważają za najstarsze miasto świata. Było to miasto kananejskie, które przedstawia Stary Testament. W czasach Jezusa była to już prawdopodobnie opuszczona ruina; obok niej powstało miasto, w pobliżu którego zamieszkał Herod Wielki. Posiadało ono akwedukty służące nawadnianiu pól, w tym również dostarczaniu wody do zimowego pałacu, który kazał sobie tam zbudować Herod.

Jerycho położone jest w pobliżu Morza Martwego, które mieści się ponad 400 metrów poniżej poziomu morza. W związku z tym Jerycho pozostaje ciepłe przez cały rok. Jezus Chrystus chodził ulicami Jerycha podczas swoich kilku wizyt w mieście.

Turyści znajdą tutaj wiele obiektów do zwiedzania, nie tylko klasztory i zabytki. Dla miłośników turystyki pieszej, Jerycho ma przyjemne, malownicze szlaki.

Jednym z majestatycznych miejsc w Jerychu jest Klasztor St George, wykuty w ścianie kanionu z widokiem na wąwóz Qelt Wadi. Ten grecki prawosławny klasztor został zbudowany w V wieku jako duchowe centrum dla pustelników.

Kolejnym zabytkiem wartym odwiedzenia jest majestatyczny Pałac Hisham. Ta piękna pustynna ruina, której pełna nazwa to Umayyad Caliph Hisham Ibn Abdul Malik została ukończona w VIII wieku. Hisham Pałac składa się z królewskich budowli, meczetu, fontann wszystko ozdobione spektakularnymi mozaikami. Wiele z najbardziej cennych z zabytków z Pałacu Hisham turyści znajdą w Muzeum Rockfellera w Jerozolimie.

Qumran, który jest położony około 20 km na południe od Jerycha, jest miejscem, gdzie odnaleziono zwoje znad Morza Martwego. W roku 1948 beduiński chłopiec znalazł na pustyni judzkiej w miejscowości Qumran w pobliżu Morza Martwego grotę, a w niej gliniane dzbany. Jak się potem okazało zawierały one rękopisy sprzed 2 tysięcy lat. W ten sposób rozpoczęło się jedno z największych odkryć w historii archeologii.

Nabi Musa to miejsce pielgrzymek, uważa się, że w tym właśnie miejscu jest pochowany prorok Mojżesz. Od Nabi Musa szlak biegnie na zachód do bizantyjskiego klasztoru jaskini w Wadi Mukelik i dalej do Khan el-Ahmar.

Go to Top