Jerozolima

W języku hebrajskim: Yerusalaim, w arabskim: Al-Quds. To piękne miasto położone jest w środkowej części historycznej krainy Palestyny, w Judei, na wysokości 770 m. Jest to centrum trzech wielkich religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Miasto różnorodne pod względem ludzi, reprezentujących różne rasy, religie i grupy etniczne. Jerozolima góruje nad wszystkimi innymi miastami, będąc niejako miastem uduchowionym. Dla wiernych wizyta w Jerozolimie jest potężnym potwierdzeniem wiary.

Jerozolima

Jerozolima jest otoczona słynnym murem Starego Miasta. Najlepszym sposobem na zwiedzenie go jest wycieczka piesza. Można rozpocząć ją od Bramy Damaceńskiej, jednej z ośmiu najsłynniejszych bram i wejść do miasta. Po jej przekroczeniu, wchodzi się w labirynt krętych uliczek i zaułków. W dzielnicy muzułmańskiej na Starym Mieście znajduje się Kopuła na Skale (Qubbat Al-Sakhra), jeden z najstarszych zachowanych przykładów architektury arabskiej. W masywnej kopule znajduje się starożytna skała, na której spoczywała Arka Noego po potopie i gdzie Abraham prawie poświęcił syna. Meczet zbudowany jest w miejscu, gdzie prorok Mahomet wstąpił do nieba podczas jego słynnej podróży nocą. To święte miejsce dla muzułmanów na całym świecie jest imponujące, z olśniewającymi niebieskimi mozaikami i złotą kopułą. W pobliżu znajdują się słynny meczet Al-Aqsa i Muzeum Islamu, które zostało założone w 1927 roku.

Jerozolima

Kolejny szlakiem turystycznym na Starym Mieście jest Via Dolorosa, która prowadzi drogą ukrzyżowania Chrystusa. Rozpoczyna się w pobliżu Bramy Lwów, a kończy w Bazylice Grobu Pańskiego, w chrześcijańskiej dzielnicy. Bazylika Grobu Pańskiego jest czczona jako miejsce ukrzyżowania Jezusa Chrystusa, jego pogrzebu i zmartwychwstania.

Od wejścia do Bramy Gnojnej można dojść do Ściany Płaczu, znanej również jako Ściana Zachodnia. Ściana ta jest jednym z najbardziej świętych miejsc dla Żydów.

jerozolima3

Na wschód od Starego Miasta znajduje się Góra Oliwna, z której można podziwiać wspaniały widok na całą Jerozolimę. Ogród Getsemani, Kościół Wszystkich Narodów oraz grób Marii Panny znajdują się w dolnej części wzgórza.

jerozolima4

Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie uważają Jerozolimę za miasto święte. Ukrzyżowanie Jezusa z Nazaretu i jego pochówek w Jerozolimie, powodują, że miasto to jest ważne dla chrześcijan. Podobnie dla muzułmanów. Jest to drugie, po Mekce i Medynie, bardzo ważne miejsce dla wyznawców islamu. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest dla wyznawców judaizmu.

Go to Top