Smaki palestyńskiej kuchni

W Palestynie dominują cztery główne tradycyjne potrawy. Pierwsza nazywa się Makluba („do góry nogami”). Zawiera ryż, kurczaka, kalafior oraz wiele arabskich przypraw, w szczególności kardamon. Podobne danie – Al Kidra, składa się z jagnięciny, ryżu, czosnku, ciecierzycy z dodatkiem przypraw. Kolejna potrawa, Dolma, przygotowywana jest z liści winogron oraz ryżu z dodatkiem warzyw lub mięsa. Jest ona dosyć pracochłonna, ponieważ każdą porcję trzeba przyrządzić oddzielnie. Ostatnie z tradycyjnych dań składa się z arabskiego chlebka, cebuli, specjalnych przypraw i kurczaka. Dodaje się do niego sporo oliwy z oliwek i piecze się je w piekarniku. Jest to potrawa bardzo czasochłonna.

kuchnia

Na deser podaje się Knafa ze specjalnym rodzajem białego sera. Piecze się go w piekarniku i posypuje orzeszkami pistacjowymi. Na koniec całość polewa się syropem z wody i cukru.

Na ukształtowanie się kuchni palestyńskiej kluczowy wpływ miała natura kraju. Nie używa się w kuchni zbyt wiele wołowiny, ponieważ więcej jest jagnięciny i jej smak wolą mieszkańcy. Nie ma też za dużo potraw z ryb, ale są one bardzo popularne w rejonie Gazy, która znajduje się nad morzem. Palestyna słynie także z warzyw takich jak pomidory, ogórki oraz z owoców. Dlatego tych składników używa się w kuchni najwięcej. Ogólnie mówiąc, wszystko zależy od geografii kraju i jego klimatu. Krajobraz Palestyny jest bardzo zróżnicowany. Są góry, równiny, pustynie i morze. W rejonie Gazy na przykład rosną tropikalne owoce takie jak mango, w Hebronie winogrona, oliwki i figi. Wszystko zależy od klimatu. Na wybrzeżu można znaleźć na przykład cytryny i pomarańcze. Każde miasto lub wioska w Palestynie posiada specjalne danie, owoc lub inny produkt. Północ słynie na przykład ze specjalnej kaszy podobnej do kuskusu. W innym regionie jada się tradycyjnie ryż z jogurtem i jagnięciną.

Mieszkańcy Palestyny jadają trzy posiłki dziennie. Śniadanie o około 10-11, lunch o około 16 i obiad około 22-23. Głównym posiłkiem jest lunch, nie obiad. Popularny na śniadanie jest gęsty jogurt, ponadto jajecznica, hummus i lokalna specjalność – zatar. Jada się też sporo oliwek: zielonych i czarnych. Śniadania nie są lekkie, a raczej bardziej konkretne.

Kuchnia palestyńska jest bardzo aromatyczna. Najbardziej popularne przyprawy to kardamon, czarny pieprz i cynamon. Często w używa się także specjalnej mieszanki nazywanej przyprawą arabską lub mieszanką siedmiu przypraw. W jej skład wchodzi cynamon, kardamon, czarny pieprz, imbir, gałka muszkatołowa, papryka i kmin.

falafel

Falafel – palestyński fast food
Falafel, jedno z najbardziej znanych orientalnych potraw wegetariańskich, zawrotną karierę zrobiło dzięki barom szybkiej obsługi nastawionym na kuchnię jarską. Danie, przyrządzane na głębokim oleju, pochodzi z Egiptu, a w krajach, gdzie króluje kuchnia arabska, znane są co najmniej dwie jego wersje: z ciecierzycy lub z bobu. Obie wyśmienite i proste. Falafel jest chrupiący na zewnątrz, a miękki i delikatny w środku. Jest to bardzo popularna wegetariańska potrawa w krajach arabskich. Często podawany w barach typu fast food jako wegetariańska alternatywa kebabu. W barach szybkiej obsługi falafel podawany jest w chlebku pita z sałatą, pomidorami i tahini jako danie główne bądź jako przystawka podawany na sałacie z hummusem i tahini. W Egipcie doczekał się nawet „zaszczytu” podawania w tamtejszych McDonald’sach jako… McFalafle.

tabbouleh

Tabbouleh
Sałatka narodowa z natki pietruszki, pomidorami, cebulą, miętą, kruszoną pszenicą, cytryną, oliwą z oliwek. Składniki: 0,5 kg pomidorów, 2 cebule, 200 g kruszonej pszenicy, sok z 2,5 cytryn, 100 g oliwy z oliwek. Posiekać 6 pęczków natki, pomidory oraz cebulę w małą kostkę. Namoczyć pszenicę w zimnej wodzie, po jakimś czasie wyjąć i opłukać. Zmieszać wszystkie składniki, dodać oliwę z oliwek, sok z cytryny, dużą łyżkę soli oraz małą łyżkę mięty.

humus

Hommous
Pure z cieciorki libańskiej z sosem sezamowym i sokiem z cytryny. Należy namoczyć 300 g cieciorki dzień wcześniej. Następnego dnia należy ugotować cieciorkę w głębokim garnku, dodać sodę, gotować do momentu aż cieciorka będzie miękka. Po ugotowaniu należy dokładnie wypłukać cieciorkę z sody. Następnie zmiksować, dodając 100 g sosu sezamowego, małą łyżkę soli, sok z 1,5 cytryny oraz wodę do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Należy serwować w małych miseczkach z kroplą oliwy i udekorować natką pietruszki.

moutabbal

Moutabbal
Pieczone bakłażany z sosem sezamowym i sokiem z cytryny. Należy ponakłuwać 1 kg bakłażana, grillować w kuchence i usunąć skórę. Następnie posiekać bakłażany ostrym nożem. Dodać 75 g sosu sezamowego, sok z 4 cytryn, 30 g soli, 3 ząbki czosnku. Zmieszać wszystkie składniki. Serwować w małych miseczkach z dodatkiem kropli oliwy i natki pietruszki do dekoracji.

warak_inab

Warak Inab
Liście winogronowe nadziewane ryżem i ziołami. Składniki: konserwowe liście winogron, 1 łyżka białego i 1 łyżka czarnego pieprzu, 25 cl soku z cytryny, 10 szt. natki, 1 kg pomidorów, 400 g cebuli, 400 g ryżu, sól, mięta. Wymieszać wszystkie składniki celem przygotowania nadzienia. Położyć część nadzienia na środku liścia i zwinąć w rulonik. Ułożyć w garnku, dodając trochę wody, aby się nie przypaliło i gotować, aż będą miękkie. Serwować na ciepło.

babaghanouj

Babaghanouj
Grillowany, siekany bakłażan z zieloną cebulą, natką, pomidorami i oliwą z oliwek. Przygotować 1 kg bakłażanów w taki sam sposób jak do Moutabbal, grillować. Posiekać w małą kostkę 300 g zielonej i czerwonej papryki. Dodać szczyptę soli, 10 cl soku z cytryny, 5 ząbków czosnku. Na koniec dodać 100 g cebuli, 200 g pomidorów. Na koniec dodać kroplę oliwy z oliwek.

fried-kibbeh

Fried Kebbeh
Smażone kulki z wołowiny z cebulą i orzeszkami. Nadzienie: 600 g zmielonego mięsa (wołowina): połowa gotowana, połowa świeża, 300 g pszenicy, 150 g cebuli, 25 orzeszków, tłuszcz do smażenia, przyprawy. Ugotować mięso, dodać przyprawy do smaku. Namoczyć pszenicę, odsączyć i wymieszać z mięsem. Zemleć trzykrotnie. Uformować kulki i nadziać mięsem, które zostało ugotowane przed dodaniem orzeszków. Smażyć kulki w temperaturze 1500 C.

cheese_sambousik

Cheese Sambousik
Ciasto smażone nadziewane serem. Nadzienie: 400 g sera feta, 2 jajka, sól do smaku, 100 g natki. Wymieszać wszystkie składniki w celu uzyskania jednolitej masy. Składniki na ciasto: mąka, jajka, sól, cukier, oliwa, woda. Przygotować nadzienie ze składników. Rozwałkować ciasto celem otrzymania placków o grubości 0,5 cm. Można użyć szklanki do wykrawania placków. Ułożyć nadzienie na placki, uformować w pierożki i smażyć w temperaturze 1500 C.

meat-sambousik

Meat Sambousik
Smażone ciasto nadziewane mięsem. Nadzienie: 400 g zmielonego mięsa, 25 g orzeszków sosnowych, sól do smaku. Wymieszać wszystkie składniki do uzyskania jednolitej masy. Nadzienie oraz całość przygotowania taka sama jak do pierożków z serem.

spinach_fatayer

Spinach Fatayer
Ciasto francuskie nadziewane szpinakiem. Nadzienie: 400 g szpinaku, 200 g posiekanej cebuli, 20g sumaku, 20cl soku z cytryny, arabski pieprz, czarny pieprz, szczypta soli. Przygotowanie nadzienia tak samo jak do pierożków z serem. Włożyć nadzienie, uformować pierożki, smażyć w głębokim oleju.

Go to Top