Minister turystyki rządu Izraela obiecał zainwestować w rozwój Zachodniego Brzegu, nazywając okupowany obszar „lokalną Toskanią”.

Palestyńczycy uważają cały obszar za część przyszłego niepodległego państwa i uważają izraelskie osiedla za nielegalne – stanowisko to jest szeroko podzielane przez społeczność międzynarodową.

Społeczność osadników z Zachodniego Brzegu rozwinęła sektor turystyczny, który obejmuje hotele, pensjonaty i winiarnie. Izrael uważa te branże za część szerszego sektora turystycznego kraju, podczas gdy międzynarodowe organizacje praw człowieka twierdzą, że pogłębiają one kontrolę nad okupowanym terytorium.

Airbnb w 2018 roku powiedział, że zablokuje oferty w izraelskich osiedlach, ale szybko się wycofał pod silną presją Izraela. W zeszłym roku Booking.com powiedział, że dodaje tam ostrzeżenia do swoich ofert.

Zgromadzenie Ogólne ONZ zwróciło się do najwyższego organu sądowniczego ONZ o wydanie opinii w sprawie legalności polityki Izraela na okupowanym Zachodnim Brzegu. Netanjahu nazwał rezolucję „haniebną” i powiedział, że Izrael nie jest zobowiązany do współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości.